Projekt "Prehrambene navike adolescenata"

Autor: Zdravka Grđan, 4. 3. 2012.

Suradnja -  MZOS, AZOO, Ministarstvo zdravlja, Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Prehrambeno-biotehnološki fakultet, Institut za antropologiju, Hrvatska agencija za hranu i Druga gimnazija Varaždin

Vlada RH usvojila je Akcijski plan za prevenciju i smanjenje prekomjerne tjelesne težine u razdoblju do 2012. godine. Podaci Svjetske zdravstvene organizacije više su nego alarmantni budući da se pretilost smatra globalnom epidemijom dvadeset i prvog stoljeća, a do 2025. godine predviđa se da će 50% populacije biti pretilo. Na temelju iznesenih podataka, nužno se nameće intervencija svih relevantnih čimbenika uključenih u sustav odgoja i obrazovanja djece od najranije dobi stoga se pokretanjem projekta Istraživanje o prehrambenim navikama adolescenata predlaže ustanoviti trenutno stanje prehrambenih navika adolescenata u ovisnosti o prethodno usvojenim biološkim i kemijskim konceptima na izabranom uzorku srednjoškolske populacije u srednjoj školi, a provedeno bi istraživanje poslužilo kao polazište za određivanje smjernica  u cilju poboljšanja postojećeg stanja. Istraživanje u sklopu projekta provest će se tijekom školske godine 2012/2013 u srednjim školama pod vodstvom dr.sc. Saše Missonija, ravnatelja Instituta za antropologiju:

ŠKOLE OBUHVAĆENE ISTRAŽIVANJEM:

Gimnazija Hvar i podružnica Škole u Jelsi

V. Gimnazija Zagreb

Gimnazija Tituša Brezovačkoga, Zagreb,

Srednja škola Pregrada, Pregrada,

Druga srednja Škola Beli Manastir

Druga gimnazija Varaždin, Varaždin

Istraživanje obuhvaća ispunjavanje upitnika o prehrambenim navikama, antropometrijska mjerenja i analizu sastava krvi. Na temelju dobivenih pokazatelja, učenici i njihovi roditelji imat će priliku dobiti savjete o prehrani ili daljnje preglede od strane liječnika školske medicine,a edukacija o prehrani provodit će se za sve zainteresirane učenike i dionike istraživanja.

Početak projekta je u utorak, 6. ožujka 2012. godine. U projekt je uključeno 50 učenika iz 1. D, 2. E i 3. B razreda. Školski koordinator projekta je prof. Mario Slatki.

U Varaždinu, 4. ožujak 2012.

Zdravka Grđan, prof.