PROJEKTNO PUTOVANJE U MÜNCHEN

Autor: Marijana Horvat, 4. 11. 2015.

Učenici Druge gimnazije Varaždin posjetili su München 30. i 31. listopada 2015. u sklopu školskog projekta „Svijet minerala“. Glavni cilj posjeta bila je manifestacija Mineralientage, jedna od najvećih svjetskih izložbi minerala, dragog i poludragog kamenja te fosila. Projekt je prvenstveno bio namijenjen polaznicima Fizičke geografije, ali sudjelovali su i drugi učenici 2., 3. i 4. razreda. Projektno putovanje zamišljeno je kao integrirana nastava geografije, kemije, biologije i tjelesne i zdravstvene kulture.

Prvi dan po dolasku u München panoramski smo razgledali glavni grad Bavarske i vidjeli Allianz arenu, BMW Welt i Olimpijski stadion. Zatim smo nastavili razgled središta grada pješke: Marienplatz, Frauenkirche, Residenz, Hofbräuhaus. Poslijepodne je bilo slobodno za vlastite sadržaje.

Drugi dan ujutro posjetili smo Allianz arenu, jedan od najmodernijih nogometnih stadiona Europe. U pratnji stručnog vodiča imali smo priliku vidjeti odlične uvjete u kojima igraju igrači klubova Bayern i TSV München 1860 te njihovi gosti.

Ostatak dana proveli smo na sajmu i uživali u čarobnom svijetu minerala. Uz one u prirodi česte petrogene i rudne minerale poput kvarca, kalcita, dolomita, pirita i hematita također smo vidjeli vrlo rijetke i egzotične primjerke. Brojni izlagači donijeli su vrijedne primjerke fosila i stromatolita iz različitih dijelova svijeta. Jedan dio sajma posvećen je nakitu izrađenom od različitih varijeteta dragog i poludragog kamenja. Na vrlo zanimljiv i popularan način učenici su usvajali znanja iz mineralogije, gemologije i paleontologije.