DODJELA CERTIFIKATA IZVRSNOSTI IZ FRANCUSKE MEĐUNARODNE JEZIČNE DIPLOME DELF DRUGOJ GIMNAZIJI VARAŽDIN

Autor: Administrator , 19. 4. 2016.

Druga gimnazija Varaždin u svojem programu izbornih predmeta učenicima nudi francuski jezik za kojim je interes učenika iz godine u godinu sve veći.  Razlog što se učenicima nudi mogućnost učenja francuskog jezika jest što se radi o iznimno važnom jeziku o čemu svjedoči brojka od 129 miljuna frankofona u svijetu, što je deseti po broju govornika na svijetu i treći po važnosti kao poslovni jezik. Učenici prepoznaju važnost učenja francuskog jezika kao službenog  i radnog jezika Europske unije, jezika brojnih europskih institucija i međunarodnih organizacija, jezika diplomacije, međunarodne politike, kulture i umjetnosti. Ove školske godine ukupno francuski jezik uči 53 učenika u 3 grupe. Prošle školske godine Druga gimnazija Varaždin uvela je u ponudu škole učenicima polaganje međunarodne francuske jezične diplome DELF koja se u Hrvatskoj provodi već 10 godina.  Polaganju DELF ispita pristupilo je 8 učenica koje su vrlo visoko ocijenjene u dvije jezične razine. Naša prošlogodišnja županijska prvakinja u natjecanju iz francuskog jezika postigla je izniman rezultat u postotku riješenosti DELF diplome zbog čega je stigao poziv ravnateljici škole Zdravki Grđan, mentorici Ivani Žnidarić Kajić, učenici  Dariji Dugandžić koja trenutno studira francuski jezik i arheologiju i njenoj obitelji da prisustvuju svečanosti obilježavanja 10 godina DELF-a u Hrvatskoj i dodjele certifikata izvrsnosti najboljim laureatima među kojima je bila naša Darija uz još  9 ostalih iz Hrvatske. Na samoj svečanosti dodjele koja je bila upriličena u Europskom domu u Zagrebu 12.12.2015.  prisustvovala je veleposlanica Francuske  Michèle Boccoz,  direktorica Agencije za odgoj i obrazovanje i brojne druge važne osobe iz Francuskog  Instituta u Zagrebu. Druga gimnazija Varaždin i dalje nastavlja s DELF jezičnom diplomom uz 11 novoprijavljenih učenika ove školske godine kao i novim međunarodnim  projektima u koje se vrlo rado odazivaju naši učenici.

Ivana Žnidarić Kajić, prof.